top of page

Blog

BİRİ BENİ DURDURSUN!

HIZLI YİYİCİLER VE YAVAŞLAMA YÖNTEMLERİ

Masada tabağını ilk bitiren siz misiniz?

Arkadaşlarınız ya da aileniz hızlı yediğinizden bahsediyor mu?

Kendi kendinize ‘’Yine çok hızlı yedim’’ der misiniz?

Araştırmalar yeme hızımızın gittikçe arttığını gösteriyor. Hızlı tüketim çağındayız, sürekli zamanla yarışıyoruz, çoğu zaman ne yiyip içtiğimizin farkına bile varmıyoruz. Normalde en az 20 dakika olması gereken yeme süresi bazen 5-10 dakikalara kadar iniyor.

Etrafınıza bakın, yavaş yiyenlerin genelde ince yapılı olduğunu görürsünüz. Bu durumda kilolu kişiler de genelde hızlı yemek yerler. Hızlı yemek kilo almanın yanı sıra pek çok mide rahatsızlığının da başlıca nedenidir.

Kendinizin hızlı yiyip yemediğini anlamak için zaman tutabilirsiniz. Bir öğüne başladığınız saati yazın ve son lokmayı aldığınız saatle arasındaki zamanı hesaplayın. Bu süre kahvaltı ve ara öğünler için 15, ana öğünler için ise 20 dakikadan düşükse olması gerekenden hızlı yiyorsunuz demektir.

Hızlı Yemek Neden Şişmanlatıyor?

Beynimize doyma sinyallerinin iletilmesi karmaşık bir süreçtir ve genellikle mideye besin girişinden 15-20 dakika sonra başlar. Eğer yeme süreciniz hızlı olursa, bu sürede fazla miktarda besin alabilir ancak doyduğunuzu çok sonra anlayabilirsiniz. Bazen davet ya da yemeklerde sofradan kalktıktan sonra aşırı doygun ve rahatsız hissetmemizin sebebi de budur.

Araştırmalar hızlı yiyen kişilerin, yavaş yiyenlere oranla günde 3 kat fazla kalori aldığını göstermektedir.

Yeme Hızı Nasıl Yavaşlatılır?

Yeme hızınız çalışma temposu ya da günlük aktivitelerinizin hızından kaynaklanıyor olabilir ama ne yazık ki yeme hızı bir kez arttı mı, boş olduğunuz zamanlarınızda da bu alışkanlığınız devam eder. İlk olarak yapmanız gereken sessiz ve sakin bir ortamda, yemeğinize konsantre olarak, tadını çıkararak yemek olmalı.

  1. Her lokmada çatal bıçağınızı masaya bırakabilirsiniz.

  2. Lokmalarınızı sayarak çiğneyebilirsiniz. Bunun için önce kendiniz kaç çiğnemede yuttuğunuzu görün, sonra bu sayıyı yavaş yavaş arttırmaya çalışın.

  3. Dakika tutabilirsiniz. İlk olarak öğününüzü kaç dakikada yediğinizi ölçün, sonra bunu 5er dakika arttırmaya çalışın, ta ki 15-20 dakikayı bulana kadar.

  4. Öğünlerinizde lifli gıdalara yer verin (çiğ sebze, meyve, kepekli ürünler vb.) Bunları çiğneme süreniz yumuşak gıdalara kıyasla daha yüksek olacaktır.

  5. Öğünlere çok aç girmemeye çalışın, açlık duygusu ne kadar yoğun olursa yeme hızı da o kadar yüksek olacaktır. Özellikle akşam yemeğinin 2-3 saat öncesinde ara öğün yapmaya çalışın.

  6. Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız en azından besin alımınızı azaltabilirsiniz. Tam doygunluk hissetmeden masadan kalkın, 1 bardak su için. 15 dakika içinde doyduğunuzu hissedeceksiniz.

Unutmayın bu yöntemlerin hiç biri sadece birkaç kez uygulamayla harikalar yaratmayacaktır. Hızlı yemek bir alışkanlıktır ve her alışkanlık gibi değişmesi zaman ve emek ister. Bu nedenle yavaş yemeyi size hatırlatması için aile ve arkadaşlarınızdan yardım alabilir ya da telefonunuza bir hatırlatıcı koyabilirsiniz.

Sağlıklı ve keyifli yemekler için farkında beslenmeyi unutmayın J

Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page